طراحی تجربه کاربری - آموزشگاه ویستا طراحی تجربه کاربری طراحی یو ایکس
طراحی تجربه کاربری

طراحی تجربه کاربری

طراحی تجربه کاربری
طراحی تجربه کاربری،روند افزایش رضایت مشتری و وفاداری او،با بهبود کارایی،سهولت استفاده و لذت فراهم شده در تعامل میان مشتری و محصول است.
طراحی تجربه کاربری،شامل طراحی اثر متقابل بین انسان و کامپیوتر بوده و با پرداختن به تمام جنبه های کالا یا خدمات که توسط کاربران مشاهده شده،گسترده تر می شود.طراحی یو ایکس،به هر شکلی از تعامل شخص با سیستم های فناوری اطلاعات گفته می شود که شامل اتصال سیستم ها،گرافیک،طراحی صنعتی،تعامل فیزیکی و دستی است.

تاریخچه
موضوع طراحی یو ایکس،ریشه در عوامل انسانی و ارگونومی دارد،موضوعی که از اواخر دهه ۴۰ میلادی،بر تقابل میان کاربران انسانی،ماشین آلات و محیط های متنی(کتاب و مجله و…)،برای بهبود تجربه کاربران،تمرکز کرده است.
با گسترش کامپیوترهای اداری در اوایل دهه ۹۰میلادی،یو ایکس به دغدغه ی مهم طراحان تبدیل شد.کسی که اصطلاح یو ایکس را ابداع و وارد دانش نامه کرد،دونالد نرمن بود.همچنین این اصطلاح اخیرا با طراحی کاربر محور،تعامل بین انسان و کامپیوتر و اجزا موضوعات مربوط به طراحی کاربر محور نیز ارتباط دارد.

اجزا طراحی یو ایکس
با پیشرفت عصر اطلاعات،اکثر تعاریف اجزا سیستم ها،بر پایه ی بنا شده توسط طراحی یو ایکس است.طراحی یو ایکس،در درجه اول،به عنوان موضوعی گسترده بیان می شود که شامل بحث در مورد احساسات کاربر،نیاز یو آی و طراحی بصری است.

طراحی بصری

طراحی بصری،معمولا به عنوان طراحی گرافیک،طراحی تجاری یا ارتباط تصویری شناخته می شود که بیان گر زیبایی شناسی و دیدن و احساس کردن کاربر است.رفتار گرافیکی عوامل تعاملی،معمولا به عنوان طراحی بصری بیان می شوند.هدف طراحی بصری،استفاده از عناصر قابل دیدن مثل رنگ ها،تصاویر و سمبل هایی برای انتقال پیام به مخاطب است.اصول روانشناسی گشتالت و ادراک دیداری،دیدگاهی شناختی بر چگونگی تاثیر ارتباط بصری ارائه می دهد.

معماری اطلاعات

معماری اطلاعات،هنر وعلم ساختار و سازماندهی اطلاعات مربوط به خدمات،با حمایت از قابلیت ها و دسترسی هاست.جنبه های پایه ای که به معماری اطلاعات مرتبط است در زیر توضیح داده شده است.

اطلاعات

در مبحث معماری اطلاعات،اطلاعات چیزی جدا از دیتا و دانش است اما در میان آن بصورت نامحدود نهفته است.این اطلاعات هر شکل و اندازه ای می تواند داشته باشد : وب سایت ها،اسناد،نرم افزارها،تصاویر و…
این امر با ابر داده ها هم در ارتباط است : اصطلاحی که برای توضیح و ارائه ی محتوای موضوعاتی مانند مدارک،افراد،فرآیندها و سازمان هاست.

 

ساختاردهی،تنظیم و نام گذاری

ساختاردهی،یعنی تجزیه ی اطلاعات به واحد های سازنده ی آن و ارتباط دادن آن ها به یکدیگر.تنظیم یعنی گروه بندی این واحد ها به شیوه ای مشخص و معنی دار.نام گذاری یعنی استفاده از کلمات درست برای حمایت از راحتی دسترسی و پیداکردن.

پیدا کردن و مدیریت آن

توانایی پیدا شدن،مهم ترین عامل موفقیت معماری اطلاعات است.اگر کاربران بدون مرور، جستجو و یا درخواست قادر به پیدا کردن اطلاعات مورد نیازشان نباشند،توانایی پیدا شدن،شکست خواهد خورد.جستجو باید به وضوح،یافته های موضوعات مورد نظر را انتقال دهد.

طراحی تعاملی
فاکتورهای کلیدی بسیاری برای درک طراحی تعاملی و چگونگی توانایی آن برای فراهم کردن تجربه ی کاربری لذت بخش،وجود دارند.بدیهی است که یو ایکس عالی،نیازمند طراحی تعاملی ای است که بتواند نقشی محوری در توضیح مفیدترین چیز برای کاربر،ایفا کند.تقاضای بالا برای یو ایکس بهبود یافته و تمرکز قوی بر کاربران نهایی،طراحی تعاملی را،به موضوعی مهم در طراحی
مفهومی تبدیل کرده که با انتظارات کاربران و استاندارد الگوهای یو آی و اجزا آن،همخوانی دارد.
طراحان تعامل،چیزهایی زیادی را هنگام کار در نظر می گیرند که بخشی از آنها در زیر آورده شده :

ایجاد طرحی از تعامل

توضیح مناسب ترین الگوهای تعامل در متن

ترکیب نیازهای کاربر جمع اوری شده طی پژوهش های کاربری،در طرح ها

امکانات و اطلاعاتی که برای کاربران مهم هستند.

قدرت ارتباط موثر سیستم

ایجاد تعامل بصری با ساخت کارایی

حفظ یکپارچگی سیستم

در سال های اخیر،نقش طراحی تعاملی،از تمرکز بر اجزای یو آی و برقراری ارتباط با مهندسان،تبدیل به موقعیتی شده که طراحان آزادی عمل بیشتری در طراحی رابط های متنی برای کمک به نیازهای کاربران دارند.از اینرو،طراحی یو ایکس،شامل طراحی ای چند رشته ای می شود که جنبه های تکنیکی چندکاره از طراحی گرافیک متحرک و انیمیشن گرفته تا برنامه نویسی را دارد.

کارایی

کارایی،ترازویی است برای تشخیص اینکه کدام محصول می تواند برای دستیابی به اهداف مشخص،با اثربخشی،بهره وری و رضایت در حوزه ی خاص،مورد استفاده ی کاربر قرار گیرد.

کارایی با تمام ابزارهای مورد استفاده انسان در ارتباط بوده و به دستگاه های دیجیتالی و غیر دیجیتالی قابل تعمیم است.بنابراین این امر،زیرمجموعه ای از یو ایکس است نه تمام آن.
موضوع کارایی که با طراحی یو ایکس راتباط دارد،به توانایی انسان برای استفاده از یک سیستم یا نرم افزار ارتباط دارد.کارایی خوب برای یک یو ایکس مثبت ضروری است اما به تنهایی نمی تواند آن را تضمین کند.

دسترسی

دسترسی به یک سیستم،سهولت رسیدن،استفاده و فهم آن را توضیح می دهد. از نظر طراحی یو ایکس،می تواند با درک کلی اطلاعات و قابلیت ها هم،مرتبط باشد.این موضوع به کوتاه کردن فهم منحنی های مربوط به سیستم کمک می کند.دسترسی در زمینه های بسیاری،می تواند به عنوان سهولت برای استفاده کسانی که معلول هستند هم تعریف شود.

تعامل میان انسان و کامپیوتر

تعامل بین انسان و کامپیوتر،در رابطه با طراحی،ارزیابی و پیاده سازی سیستم های محاسبات تعاملی،برای استفاده انسان و مطالعه پدیده های مهم اطراف آن است.

تعامل میان انسان و کامپیوتر،به دلیل تاکید بر عملکرد انسان نسبت به استفاده صرف،اصلی ترین عامل در طراحی یو ایکس است.این عامل، یافته های پژوهش های کلیدی را برای مردم فراهم می کند.
یو ایکس،نمی تواند تولید یا طراحی شود بلکه باید در طراحی گنجانده شود.فهم احساسات کاربر نقشی کلیدی در طراحی یو ایکس بازی می کند.قدم اول در طراحی یو ایکس،تعیین دلیل بازدید کننده برای مشاهده وب سایت یا استفاده از نرم افزار است.پس از آن یو ایکس می تواند براین اساس طراحی شود.

طراحی

طراحی یو ایکس شامل،تمام یا بخشی از اصول زیر است تا تاثیر مثبتی بر تجربه کلی یک شخص در یک سیستم تعاملی خاص و ارائه دهنده آن بگذارد.طراحی یو ایکس اغلب دنباله ای از تعاملات بین کاربر (یک شخص) و سیستم،بصری یا فیزیکی،را تعریف می کند

خروجی های نمونه عبارتند از:

حسابرسی سایت(مطالعه قابلیت استفاده از دارایی های موجود)

جریان و کنترل نقشه

حالات کاربران

تقسیم بندی کاربری و شخصیت شناسی

نقشه سایت و پرسش نامه محتوا

نقشه های صفحه نمایش و یا استوری بورد

نمونه های اولیه ( برای شبیه سازی تعاملات ذهنی)

مشخصات نوشته شده (توضیح رفتار یا طرح)

خلاصه ای تصویری از نتیجه ی مورد انتظار

مزایا

طراحی یو ایکس در ارتباط با توسعه ی نرم افزاری و شکل های دیگر آن برای ایجاد امکانات لازم و الگوهای تعاملی بر پایه اهداف کاربر است.

جلوگیری از امکانات غیرضروری محصول

ساده سازی طراحی اسناد و مدارک

بهبود استفاده از سیستم و قبول آن توسط مشتری

تسریع طراحی و توسعه ی جزییات آن و دستورالعملی برای درک صحیح آن

ترکیب کسب و کار و اهداف تجاری با حفظ آزادی انتخاب کاربر

0/5 ( 0 بازدید )

دیدگاه مشتریان

قوانین و مقررات

0.0
00

قوانین و مقررات عمومی سایت گروه آموزش ویستا

مقررات ذکر شده در زیر، مجموعه قوانین حاکم بر گروه آموزش ویستا می باشد، و ثبت نام و عضویت شما در سایت گروه آموزش ویستا به این معنی است که از این قوانین آگاهی داشته و آنها را پذیرفته اید. بنابراین توصیه می گردد قبل از ثبت نام حتما اقدام به مطالعه این مجموعه قوانین بفرمایید. ایجاد هر گونه تغییراتی در قوانین این سایت از اختیارات گروه آموزش ویستا است؛ و هر گونه تغییری در قوانین از طریق همین صفحه (صفحه قوانین و مقررات) به اطلاع اعضا محترم خواهد رسید. بنابراین تنها مرجع رسمی اطلاع رسانی و ثبت قوانین سایت گروه آموزش ویستا این صفحه می باشد. در صورت ایجاد تغییر در قوانین ابتدا از طریق این صفحه اطلاع رسانی صورت می گیرد؛ و بلافاصله بعد از درج قانون جدید در سایت گروه آموزش ویستا ، قوانین جدید لازم¬الاجرا می باشند.

 • پایگاه اینترنتی گروه آموزش ویستا تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.
 • پایگاه اینترنتی گروه آموزش ویستا در چارچوب قوانین تجارت الکترونیکی و جرایم رایانه ای کشور فعالیت می¬نماید. همچنین تمامی اعضا این باشگاه نیز به این مجموعه قوانین مقید می باشند.
 • اطلاعات، محتویات و خدمات ارائه شده در این وب سایت مختص اعضا گروه آموزش ویستا می باشد و همچنین مالکیت معنوی این محتوا در اختیار شرکت پیشگامان ویستا است؛ بنابراین هر گونه سوء استفاده از محتوا مغایر با قوانین سایت گروه آموزش ویستا بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت. البته استفاده از محتویات سایت برای وبگاه ها و وبلاگهای شخصی برای استفاده های غیر تجاری با ذکر منبع بلامانع است.
 • هر گونه استفاده از “page-scrape”، “robot”، ”spider” یا سایر ابزارهای اتوماتیک، الگوریتم، برنامه یا مراحل دستی مشابه برای دستیابی، مالکیت، کپی یا هدایت قسمتی از وب سایت ممنوع می باشد. همچنین به کارگیری هر روش دیگری برای فراگیری ساختار وب سایت یا تلاش برای کسب اجزاء، اسناد یا اطلاعات وب سایت ممنوع می باشد. دسترسی غیرمجاز به هر یک از قسمت ها یا مشخصات وب سایت یا سایر سرویس های ارائه شده آن از طریق هک کردن، رمزگشایی و نیز سایر روش های غیرمجاز ممنوع بوده و عواقب قانونی خواهد داشت.
 • گروه آموزش ویستا هیچ مسئولیتی در قبال لینک های اتصال به سایر وب سایتها ندارد. محتوا، قوانین، ضوابط و مقررات وب سایتهای لینک شده از طریق این سایت، قطعا محتوا و ساختاری متفاوت خواهند داشت و اینکه لینک وب سایت مذکور در این سایت قرار گرفته، دلیل بر تایید آن وب سایت از طرف گروه آموزش ویستا نمی باشد. بنابراین توصیه اکید می شود، نسبت به حق مالکیت، ضوابط و شرایط وب سایت گروه آموزش ویستا مورد نظر توجه فرمایید.
 • تمامی محتویات این وب سایت ازجمله متن ها، تصاویر، لوگوها، نمادها، عکس ها و نرم افزارها، دارایی های شرکت پیشگامان ویستا محسوب شده و تلفیق (به معنای جمع آوری، مرتب سازی و گرد هم آوری) محتویات این سایت نیز منحصراً متعلق به شرکت پیشگامان ویستا بوده و توسط قوانین بین¬المللی کپی رایت محافظت می گردد. بنابراین استفاده¬هایی همچون بازسازی، تغییر، مشارکت، انتقال، چاپ مجدد، نمایش یا استفاده از محتویات و مطالب این وب سایت ممنوع می باشد.
 • استفاده از وب ¬سایت به هر روشی که سبب آسیب دیدگی ، ایجاد وقفه یا زیان رسیدن به آن شود، ممنوع می باشد. بدین وسیله تمامی اعضاء توافق می نمایند که در صورت نقض مقررات و قوانین مربوطه، تمامی خسارات احتمالی وارده بر شرکت پیشگامان ویستا ، کارکنان و شرکت های تابعه آن را بر عهده بگیرند.
 • ارسال هر گونه موضوعات خلاف قانون، خلاف شرع و خلاف اخلاق در وب سایت ممنوع می باشد. همچنین درج مطالب فریب دهنده و خلاف واقع پیگرد قانونی دارد. همینطور ارسال و یا استفاده از مطالب و موضوعاتی که حاوی ویروسهای نرم افزاری، فعالیتهای سیاسی، درخواستهای تجاری، نامه های زنجیره ای و یا SPAM باشند نیز ممنوع می باشد
 • استفاده از وب سایت به هر شکلی که سبب ایجاد آزردگی خاطر، ناراحتی و یا هیجان بی مورد سایرین گردد، ممنوع می باشد
 • مسئولیت مطالب ارسال شده توسط اعضا به عهده خود ایشان بوده و لزوماً مورد تایید پیشگامان ویستا نمی باشد
 • برای اینکه فرد عضو بتواند از محتوا و امکانات گروه آموزش ویستا استفاده کند، باید در چارچوب قوانین سایت گروه آموزش ویستا فعالیت کند؛ هرگونه تخطی از این قوانین توسط عضو این اختیار را به شرکت می دهد که با فرد خاطی برخورد کند. تصمیم گیری در مورد نحوه برخورد با اعضایی که قوانین سایت را رعایت نمی کنند، به عهده شرکت می‌باشد. این مجازات می تواند، کسر قسمتی و یا تمامی امتیازات فرد عضو باشد، می تواند گرفتن دسترسی عضو به بخشهایی از سایت باشد، و یا حتی منجر به ابطال عضویت فرد در گروه آموزش ویستا گردد. در اینصورت فرد هیچ گونه حق ادعا و اعتراضی به تصمیم گرفته شده نخواهد داشت.
 • تبلیغ و یا فروش مستقیم و یا غیر مستیم هر نوع محصول مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران در وب سایت گروه آموزش ویستا اکیدا ممنوع می باشد .

http://iranlaws.hamrahnet.com/ لینک سایت قوانین جمهوری اسلامی ایران

http://internet.ir/crime_index.html لینک جرایم رایانه ای

http://www.ecommerce.gov.ir/ قوانین تجارت الکترونیکی

— نکات ضروری ثبت نام آنلاین :

خواندن اطلاعات مربوط به دوره مندرج در صفحه اختصاصی هر دوره و اطلاع از پیش نیازهای لازم برای انتخاب دوره ضروری می باشد .

با توجه به تخصصی بودن دوره ها امکان تغییر زمان برگزاری دوره وجود دارد لذا آمادگی به جهت تطبیق زمانبندی گروه آموزش ویستا لازم است

در وارد کردن اطلاعات هویتی و شماره های تماس و ایمیل دقت فرمایید لذا در صورت ذکر اطلاعات ناصحیح مسئولیت عدم اطلاع رسانی با متقاضی خواهد بود

ثبت نام نهایی به صورت حضوری انجام می گردد لذا همراه داشتن کارت ملی و یک قطعه عکس الزامی است .

پس از ثبت نام و واریز وجه امکان انصراف و استرداد وجه مقدور نمی‌باشد و فقط در مواقع خاص امکان حضور در دوره جایگزین میسر است .

کسب نمره ۶۵ از ۱۰۰ به منظور صدور گواهی پایان دوره نیاز می باشد .

 

 • تعهدات موسسه در قبال دانشجو

  موسسه متعهد است که اطلاعات مشاوره ای در خصوص دوره مورد تقاضای دانشجو را در اختیار ایشان قرار دهد .

  موسسه متعهد است در قبال پرداختهای دانشجو بابت شهریه رسید مستند ارائه نماید .

  موسسه متعهد است در صورتی که برای دانشجوی ثبت نامی مشکلات جسمی یا پزشکی با گواهی معتبر پیش آمد،نسبت به شرکت دادن دانشجو در دوره جایگزین اقدام نماید.

  موسسه متعهد است که مدرس مناسب جهت تدریس دوره مورد نظر متقاضی را انتخاب نماید . میزان توانایی و مهارت مدرس به وسیله برگزاری نظر سنجی دوره  پس از طی ۵ الی ۱۰ ساعت از کلاس (حدودا جلسات سوم دوره های ترمیک ) ارزیابی می گردد .

  موسسه متعهد است در صورت ضعف مهارت فنی مدرس و یا نقص انظباطی مدرس ، مدرس دیگری را جهت اتمام دوره جایگزین و یا دانشجویان دوره را در دوره  مشابه دیگری ادغام نماید .

  موسسه متعهد است سرفصلهای دوره را به دانشجو ارائه نماید .

  موسسه متعهد است تجهیزات فنی مورد نیاز دوره را که از طرف مدرس قبل از شروع دوره درخواست داده شده است را فراهم نماید .

  موسسه متعهد است که یک نفر پشتیبان فنی جهت رفع مشکلات احتمالی در کلاس را انتصاب نماید .

  موسسه متعهد است که تغییر برنامه جلسات کلاس را از طریق اطلاعات تماسی که دانشجو در فرم ثبت نام خود درج نموده به ایشان اطلاع رسانی نماید.

  موسسه متعهد است که لیست حضور و غیاب دانشجویان به همراه نمرات و نظر سنجی دوره را در اختیار محل کار فرمای دانشجو قرار دهد

  موسسه متعهد است در صورت کسب حداقل نمره ۷۵ واحد از ۱۰۰ واحد امتحان پایان دوره ، ظرف مدت یک ماه نسبت به صدور مدرک دانشجو اقدام نماید .

 • تعهدات دانشجو در قبال موسسه

  دانشجو متعهد است که دوره پیش نیاز مربوط به دوره مورد تقاضای خود را گذرانده باشد . در غیر این صورت مسئولیت مفید نبودن دوره به عهده دانشجو است

  دانشجو متعهد است که اطلاعات لازم در فرم ثبت نام را به صورت صحیح و کامل درج نماید تا در خصوص اطلاع رسانی موسسه ، صدور مدرک و مراتب حقوقی

  خللی ایجاد ننماید . در ضمن دانشجو با ثبت نام خود رسما موافقت خود را با ارسال پیامهای اطلاع رسانی اعلام می نماید .

  دانشجو متعهد است که مراتب بعدی ثبت نام شامل ارائه مدارک لازم مانند عکس ، کپی مدارک شناسایی و تسویه حساب کامل و تاییدیه واحد مالی موسسه جهت حضور در کلاس را به نحو احسن انجام دهد

  دانشجو آگاه است که پس از ثبت نام امکان انصراف و استرداد شهریه به هیچ عنوان میسر نمی باشد،دانشجو متعهد می شود که به هرگونه تصمیمات موسسه در قبال برگزاری کلاس تمکین نماید.تنها درصورت بروز مشکلات پزشکی جهت عدم امکان حضور با ارائه مستندات پزشکی معتبر می تواند درخواست جابجایی دوره نماید.

  دانشجو متعهد است که نظر خود را در خصوص مدرس و شرایط برگزاری دوره از طریق درج در فرم های نظر سنجی به موسسه اعلام نماید . در غیر این صورت موسسه در قبال نارضایتی دانشجو مسئولیتی نخواهد داشت .

  دانشجو متعهد است در صورت صلاحدید موسسه در خصوص جایگزینی مدرس و یا تشکیل جلسات فوق العاده و یا تغییرات زمان بندی دوره از تصمیمات موسسه تمکین نماید .

  دانشجو متعهد است هنگامی که به دلایل کاری یا شخصی امکان ادامه حضور در دوره را ندارد ، مانند سایرین به تعهدات خود در هنگام ثبت نام پایبند باشد

  دانشجو متعهد است به هیچ نوعی ضبط تصویری از کلاس را انجام ندهد و در خصوص ضبط صدای کلاس با مشاور دپارتمان خود هماهنگی لازم را انجام دهد

  بدیهی است که در صورت موافقت موسسه با ضبط صدا ، در اختیار قرار دادن آن به افراد خارج از کلاس ممنوع و امری غیر اخلاقی می باشد

  دانشجو متعهد است در تنظیمات سیستمها و تجهیزات در کلاس ، بدون هماهنگی با پشتیبان فنی موسسه تغییری ایجاد ننماید .

  دانشجو متعهد است در صورتی که خسارتی به کلیه تجهیزات و ادوات آموزشی موسسه وارد نماید ، مسئولیت جبران خسارت را بپذیرد .

  دانشجو متعهد است تنها سوالات محدوده سرفصلهای ارائه شده را مطرح نماید و در موارد طرح مشاوره ، پروژه ، خرید تجهیزات و ….. با موسسه هماهنگ نماید

  دانشجو متعهد است در حفظ نظم و آرامش کلاس نهایت تلاش خود را به کار گیرد . در غیر این صورت موسسه حق خارج کردن دانشجو از دوره را دارد

  دانشجو متعهد است در ۷۵ درصد تعداد جلسات دوره و حتما در جلسه امتحان پایان دوره جهت احراز صلاحیت دریافت مدرک شرکت نماید .

  دانشجو متعهد است در صورت دارا بودن شرایط دریافت مدرک پایان دوره ، درخواست مدرک خود را در موسسه و یا در سایت به صورت رسمی اعلام نماید

  دانشجو متعهد است که در حفظ و نگهداری مدرک خود کوشا باشد ، در غیر این صورت مدرک المثنی به هیچ وجه صادر نمی گردد .

0/5 ( 0 بازدید )

جزئیات مطلب

تاریخ انتشار:
۹۷,۰۵,۲۶
برچسب ها

ورکشاپ Adobe Premiere pro

مطالب مرتبط

Top