طراحی تجربه کاربری - آموزشگاه ویستا
طراحی تجربه کاربری

طراحی تجربه کاربری

طراحی تجربه کاربری
طراحی تجربه کاربری،روند افزایش رضایت مشتری و وفاداری او،با بهبود کارایی،سهولت استفاده و لذت فراهم شده در تعامل میان مشتری و محصول است.
طراحی تجربه کاربری،شامل طراحی اثر متقابل بین انسان و کامپیوتر بوده و با پرداختن به تمام جنبه های کالا یا خدمات که توسط کاربران مشاهده شده،گسترده تر می شود.طراحی یو ایکس،به هر شکلی از تعامل شخص با سیستم های فناوری اطلاعات گفته می شود که شامل اتصال سیستم ها،گرافیک،طراحی صنعتی،تعامل فیزیکی و دستی است.

تاریخچه
موضوع طراحی یو ایکس،ریشه در عوامل انسانی و ارگونومی دارد،موضوعی که از اواخر دهه ۴۰ میلادی،بر تقابل میان کاربران انسانی،ماشین آلات و محیط های متنی(کتاب و مجله و…)،برای بهبود تجربه کاربران،تمرکز کرده است.
با گسترش کامپیوترهای اداری در اوایل دهه ۹۰میلادی،یو ایکس به دغدغه ی مهم طراحان تبدیل شد.کسی که اصطلاح یو ایکس را ابداع و وارد دانش نامه کرد،دونالد نرمن بود.همچنین این اصطلاح اخیرا با طراحی کاربر محور،تعامل بین انسان و کامپیوتر و اجزا موضوعات مربوط به طراحی کاربر محور نیز ارتباط دارد.

اجزا طراحی یو ایکس
با پیشرفت عصر اطلاعات،اکثر تعاریف اجزا سیستم ها،بر پایه ی بنا شده توسط طراحی یو ایکس است.طراحی یو ایکس،در درجه اول،به عنوان موضوعی گسترده بیان می شود که شامل بحث در مورد احساسات کاربر،نیاز یو آی و طراحی بصری است.

طراحی بصری

طراحی بصری،معمولا به عنوان طراحی گرافیک،طراحی تجاری یا ارتباط تصویری شناخته می شود که بیان گر زیبایی شناسی و دیدن و احساس کردن کاربر است.رفتار گرافیکی عوامل تعاملی،معمولا به عنوان طراحی بصری بیان می شوند.هدف طراحی بصری،استفاده از عناصر قابل دیدن مثل رنگ ها،تصاویر و سمبل هایی برای انتقال پیام به مخاطب است.اصول روانشناسی گشتالت و ادراک دیداری،دیدگاهی شناختی بر چگونگی تاثیر ارتباط بصری ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید:  دوره XML

معماری اطلاعات

معماری اطلاعات،هنر وعلم ساختار و سازماندهی اطلاعات مربوط به خدمات،با حمایت از قابلیت ها و دسترسی هاست.جنبه های پایه ای که به معماری اطلاعات مرتبط است در زیر توضیح داده شده است.

اطلاعات

در مبحث معماری اطلاعات،اطلاعات چیزی جدا از دیتا و دانش است اما در میان آن بصورت نامحدود نهفته است.این اطلاعات هر شکل و اندازه ای می تواند داشته باشد : وب سایت ها،اسناد،نرم افزارها،تصاویر و…
این امر با ابر داده ها هم در ارتباط است : اصطلاحی که برای توضیح و ارائه ی محتوای موضوعاتی مانند مدارک،افراد،فرآیندها و سازمان هاست.

 

ساختاردهی،تنظیم و نام گذاری

ساختاردهی،یعنی تجزیه ی اطلاعات به واحد های سازنده ی آن و ارتباط دادن آن ها به یکدیگر.تنظیم یعنی گروه بندی این واحد ها به شیوه ای مشخص و معنی دار.نام گذاری یعنی استفاده از کلمات درست برای حمایت از راحتی دسترسی و پیداکردن.

پیدا کردن و مدیریت آن

توانایی پیدا شدن،مهم ترین عامل موفقیت معماری اطلاعات است.اگر کاربران بدون مرور، جستجو و یا درخواست قادر به پیدا کردن اطلاعات مورد نیازشان نباشند،توانایی پیدا شدن،شکست خواهد خورد.جستجو باید به وضوح،یافته های موضوعات مورد نظر را انتقال دهد.

طراحی تعاملی
فاکتورهای کلیدی بسیاری برای درک طراحی تعاملی و چگونگی توانایی آن برای فراهم کردن تجربه ی کاربری لذت بخش،وجود دارند.بدیهی است که یو ایکس عالی،نیازمند طراحی تعاملی ای است که بتواند نقشی محوری در توضیح مفیدترین چیز برای کاربر،ایفا کند.تقاضای بالا برای یو ایکس بهبود یافته و تمرکز قوی بر کاربران نهایی،طراحی تعاملی را،به موضوعی مهم در طراحی
مفهومی تبدیل کرده که با انتظارات کاربران و استاندارد الگوهای یو آی و اجزا آن،همخوانی دارد.
طراحان تعامل،چیزهایی زیادی را هنگام کار در نظر می گیرند که بخشی از آنها در زیر آورده شده :

ایجاد طرحی از تعامل

بیشتر بخوانید:  تاثیر آپلود محتوا در آینده وب‌ سایت

توضیح مناسب ترین الگوهای تعامل در متن

ترکیب نیازهای کاربر جمع اوری شده طی پژوهش های کاربری،در طرح ها

امکانات و اطلاعاتی که برای کاربران مهم هستند.

قدرت ارتباط موثر سیستم

ایجاد تعامل بصری با ساخت کارایی

حفظ یکپارچگی سیستم

در سال های اخیر،نقش طراحی تعاملی،از تمرکز بر اجزای یو آی و برقراری ارتباط با مهندسان،تبدیل به موقعیتی شده که طراحان آزادی عمل بیشتری در طراحی رابط های متنی برای کمک به نیازهای کاربران دارند.از اینرو،طراحی یو ایکس،شامل طراحی ای چند رشته ای می شود که جنبه های تکنیکی چندکاره از طراحی گرافیک متحرک و انیمیشن گرفته تا برنامه نویسی را دارد.

کارایی

کارایی،ترازویی است برای تشخیص اینکه کدام محصول می تواند برای دستیابی به اهداف مشخص،با اثربخشی،بهره وری و رضایت در حوزه ی خاص،مورد استفاده ی کاربر قرار گیرد.

کارایی با تمام ابزارهای مورد استفاده انسان در ارتباط بوده و به دستگاه های دیجیتالی و غیر دیجیتالی قابل تعمیم است.بنابراین این امر،زیرمجموعه ای از یو ایکس است نه تمام آن.
موضوع کارایی که با طراحی یو ایکس راتباط دارد،به توانایی انسان برای استفاده از یک سیستم یا نرم افزار ارتباط دارد.کارایی خوب برای یک یو ایکس مثبت ضروری است اما به تنهایی نمی تواند آن را تضمین کند.

دسترسی

دسترسی به یک سیستم،سهولت رسیدن،استفاده و فهم آن را توضیح می دهد. از نظر طراحی یو ایکس،می تواند با درک کلی اطلاعات و قابلیت ها هم،مرتبط باشد.این موضوع به کوتاه کردن فهم منحنی های مربوط به سیستم کمک می کند.دسترسی در زمینه های بسیاری،می تواند به عنوان سهولت برای استفاده کسانی که معلول هستند هم تعریف شود.

تعامل میان انسان و کامپیوتر

تعامل بین انسان و کامپیوتر،در رابطه با طراحی،ارزیابی و پیاده سازی سیستم های محاسبات تعاملی،برای استفاده انسان و مطالعه پدیده های مهم اطراف آن است.

بیشتر بخوانید:  دوره ASP.NET

تعامل میان انسان و کامپیوتر،به دلیل تاکید بر عملکرد انسان نسبت به استفاده صرف،اصلی ترین عامل در طراحی یو ایکس است.این عامل، یافته های پژوهش های کلیدی را برای مردم فراهم می کند.
یو ایکس،نمی تواند تولید یا طراحی شود بلکه باید در طراحی گنجانده شود.فهم احساسات کاربر نقشی کلیدی در طراحی یو ایکس بازی می کند.قدم اول در طراحی یو ایکس،تعیین دلیل بازدید کننده برای مشاهده وب سایت یا استفاده از نرم افزار است.پس از آن یو ایکس می تواند براین اساس طراحی شود.

طراحی

طراحی یو ایکس شامل،تمام یا بخشی از اصول زیر است تا تاثیر مثبتی بر تجربه کلی یک شخص در یک سیستم تعاملی خاص و ارائه دهنده آن بگذارد.طراحی یو ایکس اغلب دنباله ای از تعاملات بین کاربر (یک شخص) و سیستم،بصری یا فیزیکی،را تعریف می کند

خروجی های نمونه عبارتند از:

حسابرسی سایت(مطالعه قابلیت استفاده از دارایی های موجود)

جریان و کنترل نقشه

حالات کاربران

تقسیم بندی کاربری و شخصیت شناسی

نقشه سایت و پرسش نامه محتوا

نقشه های صفحه نمایش و یا استوری بورد

نمونه های اولیه ( برای شبیه سازی تعاملات ذهنی)

مشخصات نوشته شده (توضیح رفتار یا طرح)

خلاصه ای تصویری از نتیجه ی مورد انتظار

مزایا

طراحی یو ایکس در ارتباط با توسعه ی نرم افزاری و شکل های دیگر آن برای ایجاد امکانات لازم و الگوهای تعاملی بر پایه اهداف کاربر است.

جلوگیری از امکانات غیرضروری محصول

ساده سازی طراحی اسناد و مدارک

بهبود استفاده از سیستم و قبول آن توسط مشتری

تسریع طراحی و توسعه ی جزییات آن و دستورالعملی برای درک صحیح آن

ترکیب کسب و کار و اهداف تجاری با حفظ آزادی انتخاب کاربر

0/5 ( 0 بازدید )

دیدگاه مشتریان

جزئیات مطلب

تاریخ انتشار:
۹۷,۰۵,۲۶
برچسب ها

ورکشاپ Adobe Premiere pro

مطالب مرتبط

جدیدترین محتوا های وبلاگ را از این به بعد به صورت پادکست گوش دهیدشروع
+ +
Top