یک طراح یو ایکس دقیقا چه کاری انجام می دهد؟ - آموزشگاه ویستا
یک طراح یو ایکس دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

یک طراح یو ایکس دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

یک طراح یو ایکس دقیقا چه کاری انجام می دهد؟
هنوز اولین باری را که اصطلاح طراح یو ایکس را شنیدم،به یاد می آورم.سال پیش در بخش امضای ایمیل یکی از دوستانم بود.کسی که هیچوقت معنای شغلش را نفهمیدم.پس از او دراین باره سوال کردم.
پاسخی که او به من داد،به شکلی اساسی،رویه ی طراحی من برای وب سایت ها از روز بعد تغییر داد.نه به دلیل چیزهای تخصصی که گفت،بلکه بخاطر بحث هایی که صورت گرفت.بحث آن روز،موجب شد تا من در دنیای یو ایکس،کند و کاش عمیق تری کنم و پروسه ی کارم را ارزیابی مجدد و بطور چشم گیری به شغلم،شکل بدهم.

درحالیکه بسیاری از طراحان با شنیدن توضیح کار یو ایکس می گفتند: “اوه،اینکه همان کاری است که من همیشه انجام می دادم،فقط نمی دانستم اسمش این است.” اما من اینطور نبودم.قبل از اینکه بدانم یو ایکس چیست و حتی بدانم چنین چیزی وجود دارد،روند طراحی های من بسیار متکبرانه بود! طرح های من زیبا به نظر می رسیدند اما معمولا نمره را از دست می دادند.بعدها،وقتی این اصطلاح را برای عنوان شغلی م پذیرفتم،این احساس اطمینان را داشتم که به اندازه ی یک طراح رشد داشته م و روند کارم را به نقطه ای که لیاقتش را داشتم،رسانده م.

بیشتر بخوانید:  دوره JAVA

قدرت یو ایکس مثل همین است.یو ایکس شاید یک کلمه ی گیج کننده باشد اما،برای امثال ما که طراح وب هستیم،چیز بدی نیست.اصول،فلسفه و تکنیک هایی که کدام یو ایکس بهتر است،به خوبی منتشر شده اند و خبر خوب این است: هر کسی قادر به یادگیری آن هاست.
پس یک طراح یو ایکس دقیقا چه کار می کند؟ کار معمولی نیست،اگرچه کوله باری از تکنیک ها هست که در مراحل مختلف یک پروژه،طراحان یو ایکس به آن وابسته هستند.

نمودارهای درختی
نمودارهای درختی،راهنمایی سخت برای طرح یک وب سایت یا اپلیکشن،برای طراحان یو ایکس،محبوب ترین همکار است.

روزگاری،این نمودارها را طراحان با مجموعه ای از تصاویر ثابت درست می کردند،اما این روزها با ابزارهایی مثل …..و…. می توان به سادگی نمودارهایتان را تبدیل به نمونه های تعاملی بدون هیچ کد نویسی،کنید.

اگرچه امروزه هدف طراحان یو ایکس این است که آن ها چیزی فراتر از ماشین های نمودار سازی هستند،اما اینکه بسیاری از طراحان یو ایکس با نمودارهای درختی کارشان را آغاز کرده اند،واقعا درست است.خلق طرح اولیه ی یک سایت،چیزی ست که هرکسی می تواند انجام دهد،و یادگیری ابزارهای آن هم بسیار ساده است.

آزمایش کاربر
کاربران را در مقابل وب سایت یا اپلیکیشنتان قرار دهید و از آنها بخواهید تا وظایفی که برایشان در نظر گرفته اید،در حالیکه با صدای بلند فکر میکنند،انجام دهند.این کار فرض اساسی تست کاربران است.

بیشتر بخوانید:  دوره PHP

اینکه آزمایش را با چند نفر انجام میدهید،شرکت کنندگان چقدر به اهداف شما نزدیک اند و این ازمایش را با چه تعداد تکرار انجام می دهید،همگی به بوجه و محدودیت های زمانی وابسته است.

آزمایش کاربران،به تنهایی برای اینکه هر فردی یک فعالیت در حال اجرا را تجربه کند،کافی است.بودن در مکانی مشابه فردی که قرار است از محصول شما استفاده کند،روشی قدرتمند برای یکدلی با کاربران است.

شخصیت ها
شخصیت،یک هویت ساختگی که یکی از گروه های کاربری ای را که برای آن طراحی می کنید را منعکس می کند.

شخصیت ها برای مفید واقع شدن،به پژوهش نیاز دارند
هیچ راه میان بری برای شناسایی این الگوها وجود ندارد.آنها را می توان از جستجوهای کاربر که شامل مصاحبات،نظرسنجی ها،آزمایشات کاربر، تحقیق در خصوص موقعیت و فعالیت های دیگر به دست آورد.

سناریو و خط داستان
یک سناریو،یک روز از زندگی یکی از شخصیت ها ی شما را توصیف می کند.که شامل اینکه چگونه وب سایت یا نرم افزار شما در زندگی روزمره آنها گنجانده می شود.اگر با نوشتن این داستان های کاربری در یک محیط فرضی آشنایی دارید،با نوشتن سناریو مشکلی نخواهید داشت،اگرچه تمرکز در اینجا بر استفاده منظم است نه موارد حاشیه ای.

بسته به مخاطب،یک خط داستان می تواند ابزار مفیدتری برای فهمیدن اینکه چطور،کجا و به چه دلیل شخصی ممکن است از محصول شما استفاده کند،باشد.

بیشتر بخوانید:  افزایش ورودی وب سایت به کمک UX

با الهام از صنعت سینما،خط داستان،سکانسی ست بصری از رویدادهایی که فردی با استفاده از محصول شما انجام می دهد.

بحث و نتیجه گیری
این فقط نمونه ای از صدها تکنیکی ست که طراحان یو ایکس را قادر ساخته تا مطمئن شوند که طرح درست را انجام داده اند.

رمز بکارگیری این اصول این است که بدانید چه زمانی باید آنها را بکار ببرید.

5/5 ( 1 بازدید )

دیدگاه مشتریان

جزئیات مطلب

تاریخ انتشار:
۹۷,۰۵,۳۰
برچسب ها

ورکشاپ Adobe Premiere pro

مطالب مرتبط

جدیدترین محتوا های وبلاگ را از این به بعد به صورت پادکست گوش دهیدشروع
+ +
Top