سخنی از مدیریت، مستر شبکه

در حوزه فناوری اطلاعات نظر به وجود شرکت های بزرگ تجاری مولد دانش های نوین و استفاده روز افزون تکنولوژی و با توجه به این نکته که تکنولوژی مورد استفاده در این حوزه با سرعتی باور نکردنی به روز رسانی می شوند، فناوری ها ابتدا در در حوزه های تجاری در محصولات ارائه شده به بازار مورد استفاده قرار گرفته و سپس دانش استفاده از این فناوری به منظور بالا بردن فروش و بازاریابی ، جذب مشتریان بیشتر به متخصصین منتقل می گردد. ماهیت دوره ها و مدارک بین المللی این شر کت ها ریشه در همین سیاست های تجاری دارد.

شاید بزرگترین پرسش ذهنی فعالان دنیای فناوری اطلاعات این است که تفاوت بین دوره های تخصصی مکمل با تحصیلات دانشگاهی چیست ؟ آیا با توجه به ظهور و اعتبار بالای این دوره ها، نیازی به تحصیلات دانشگاهی هست ؟ بی شک تجربه های اجتماعی و ساختارهای بنیادین علمی مکتسب از تحصیل در محیط های دانشگاهی را نمی توان با دوره های آزاد کاربردی و تخصصی قیاس نمود و جایگزینی این دوره ها با تحصیلات دانشگاهی نیز به هیچ یک از علاقه مندان پیشنهاد نمی گردد. لکن به تجربه ثابت شده این دو مکمل یکدیگر در طی مراحل پیشرفت و ترقی می باشند و آنچه همگی به آن اذعان دارند این است که امروزه گذراندن دوره های تخصصی امری اجتناب ناپذیر است.

در اکثر کشورهای جهان سوم مانند کشور ما به دلیل ضعفهای موجود در ساختار آموزشی، عدم انجام بررسی های لازم و علایق دانشجویان در هنگام انتخاب رشته و امتحان ورودی غیر مرتبط ، پشیمان از صرف هزینه های مالی و زمانی برای تحصیلات خود باشند. اما در همین کشورها افرادی هستند که در حوزه های تخصصی مربوط به تحصیلات خود بسیار موفق عمل نموده و مراتب پیشرفت را به ترتیب پشت سر می گذارند. واقعیت این است که در این کشورها افراد آگاهی خود را به کسب اطلاعات منتشر شده از طریق رسانه های گوناگون تبلیغاتی محدود نموده و بدون انجام تحقیقات و بررسی های لازم به این داده های اغراق آمیز اکتفا می نمایند.

حقیقت نکته ای بسیار ساده اما حیاتی است که در نوع نگاه ما نسبت به هزینه های آموزش نهفته است. دو اندیشه متفاوت که منجر به معرفی فارغ التحصیل متفاوت به جامعه می گردد.

در دیدگاه اول آنچه مطرح است خرید خدمات آموزشی می باشد که در آن اشخاص در قبال سرفصلی مشخص، استادی مناسب، امکانات رفاهی قابل قبول و شرایطی مطابق زمانبندی مورد نظر خود و البته با پرداخت شهریه ای پایین تر ، در دوره ای شرکت می نمایند. در این مدل فکری فرد در قبال هزینه کردن مبلغی مشخص دانشی را خریداری می نماید که نهایتاً مدرکی متناسب با اندوخته وی از دانش خریداری شده برای وی به ارمغان خواهد آورد. همه ما دوره ها یی متفاوت در زمینه های گوناگون از این دست را تجربه کرده و به فراخور حال مدارکی زینت بخش زندگی‌مان گردیده است . اما همگی در یک نقطه اشتراک داریم و آن هم عدم بهره مندی لازم از تمامی این دوره های طی شده در عرصه کار و زندگی است.

گروه دوم معیارهای متفاوتی را مدنظر قرار می دهند. این گروه به میزان سرمایه گذاری مالی، زمانی و انرژی لازم افزایش و توسعه دانش خود به عنوان سرمایه ای مطمئن و قابل اتکا توجه دارند. برای این گروه مولفه های دیگری نظیر نحوه مشاوره موسسه ارائه دهنده خدمات، میزان حمایت علمی دانشجویان از سوی موسسه در طول دوره و پس از آن حفظ ارتباط موسسه با دانشجو و افزایش و به روز رسانی سرمایه کسب شده پس از اتمام مدت دوره مطرح است.

تفاوت عمده میان خریداران گروه اول و سرمایه گذاران گروه دوم در نوع دیدگاه آنها نسبت به مقوله آموزش و بهره مندی از مشاوره قبل از اقدام به صرف هزینه در راستای کسب سرمایه می باشد. در واقع برای این گروه انتخاب موسسه، شرایط پرداخت هزینه های دوره، نحوه ثبت نام و … همگی مهم هستند، اما مطمئناً انتخاب دوره مناسب با ارائه مشاوره صحیح قبل از ثبت نام از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است.

لذا به عنوان فردی که سالها در امر مشاوره و انتخاب مسیر تحصیلی مناسب و درخور توقعات علمی و نیازهای مالی دانشجویان فعالیت نموده ام ، پیشنهاد می کنم تا با صرف زمانی اندک و در ظاهر کم اهمیت اما بسیار حیاتی و مهم در مشاوره قبل از مشارکت در دوره های آموزشی برای یافتن پاسخ خود شرکت فرمایید.

”تقویم