نام دوره:

ELK

در این مقاله می خواهیم به بررسی موضوع ELK بپردازیم که شما می توانید این موضوع را دنبال کنید و در این زمینه برای خود اطلاعاتی را کسب نمایید. در واقع در عصری هستیم که به عصر ارتباطات و اطلاعات معروف است و در این عصر بسیاری از اعمال دارای اطلاعات زیادی هستند و برای دسترسی به آنها باید از طریق موتور یا سرور جستجو اقدام نمود.

شاید در ظاهر عمل جستجو، فرایندی به ظاهر ساده باشد، اما اینطور نیست و برای اینکه انجام شود، از الگوریتم های پیچیده ای ممکن است استفاده کند. ما در ادامه به بررسی ELK می پردازیم که در حقیقت یک سرور برای جستجو می باشد و قابلیت این را دارد که جستجو را برای ما انجام دهد.

معرفی و شرح بیشتر درباره ELK

ELK در واقع از سه محصول گرفته شده است که ابتدای هر کلمه این واژه را تشکیل داده است.

در ادامه به بررسی هر یک از این سه محصول می پردازیم:

  • Elasticsearch

این محصول در واقع یک نوع دیتابیس یا سرور است که می تواند عملیات جستجو را انجام دهد و معادل فارسی آن جستجوی انعطاف پذیر می باشد. این محصول در ELK مبتنی بر موتور جستجوی لوسن کار می کند و یک دیتابیس NoSQL به حساب می آید.

الاستیک سرچ یا جستجوی انعطاف پذیر اغلب یک سرور برای جستجو به حساب می آید که با استفاده از موتوری جستجوی خاص خود می تواند در اطلاعات مختلف عملیات جستجو را در ELK به انجام برساند.

 

 

منظور از NoSQL در این نوع سرور جستجو این است که اطلاعات را بدون ساختار ذخیره می کند و نمی توان در آن از کد های کوئری استفاده نمود. این محصول دارای قابلیت ها و ویژگی هایی برای جستجو می باشد و بهترین و ساده ترین راه برای دریافت اطلاعات مورد نیاز در جستجو، استفاده از REST API می باشد. این محصول در ELK دارای اهمیت و کاربرد فراوانی است.

 

  • Logstash

ELK یک محصول دیگر هم دارد که وظیفه آن ارسال داده ها به مقاصد و اهداف مختلف است و یک ابزار Log Pipeline به حساب می آید که Logstash نام دارد.

این محصول جزء جدایی ناپذیر ELK به حساب می آید و انتقال و دریافت داده را انجام می دهد. در واقع این بخش برای دریافت اطلاعات و خروجی دادن اطلاعات بسیار حیاتی است. این کار باعث میشود که استخراج اطلاعات مورد نظر از طیف وسیعی از اطلاعات میسر شود و غیر از آن قابلیت هایی همچون فیلتر کردن، پیام رسانی و اطلاعات را هم در بر دارد.

  • Kibana

لایه ای تصویر سازی شده که بر روی جستجوی انعطاف پذیر کار می کند. این محصول در واقع محبوب ترین پلتفرم آنالیز Log به شمار می رود و بر پایه ی ساختار ELK ساخته شده است.

این سه محصول از پر کاربردترین محصولات برای آنالیز Log در محیط های فناوری اطلاعات می باشند. بهترین استفاده از ELK به منظور ذخیره سازی، تصویر سازی، آنالیز دیتا و لاگ ها و دیگر داده ها می باشد.

غیر از بحث آنالیز، موارد دیگری هم برای استفاده از ELK وجود دارد از جمله اطلاعات کسب و کار، امنیت، تطبیق پذیری و آنالیز وب.

 

مشاهده بیشتر

نظرات

متوسط امتیازات

0
بدون امتیاز 0 رای
1,200,000 تومان
0 نقد و بررسی

جزئیات امتیازات

5 ستاره
0
4 ستاره
0
3 ستاره
0
2 ستاره
0
1 ستاره
0

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دوره ELK”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *