استفاده از رایانه کاربران برای استخراج ارز دیجیتال توسط وبسایت‌ها

استفاده از رایانه کاربران برای استخراج ارز دیجیتال توسط وبسایت‌ها

برخی از وبسایت‌ها مانند وبسایت خبری Salon به بازدیدکننده‌ها این امکان را می‌دهد که بین غیر فعال کردن افزونه ضد تبلیغات یا اجازه استخراج ارز دیجیتال توسط وبسایت با استفاده از رایانه‌ی آن‌ها، یکی از گزینه‌ها را انتخاب کنند.

این وبسایت این درخواست خود را در قالب یک پیام پاپ‌آپ به کاربران نشان می‌دهد و اشاره می‌کند که این وبسایت برای این که بتواند محتوا را به صورت رایگان ارائه کند به تبلیغات نیاز دارد.

این وبسایت به کاربران می‌گوید که اگر به آن‌ها اجازه بدهند از قدرت پردازش رایانه آن‌ها برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده کنند، آن‌ها می‌توانند از این پول برای پروژه‌های مختلف علمی و انسان دوستانه استفاده کنند. پروژه‌های مرتبط با فناوری بلاک چین تا بررسی سیگنال‌های دریافت شده از فضا در مورد شناسایی امکان برقراری ارتباط با بیگانه‌ها شامل این موارد می‌شود.

اگر فردی با فعال بودن افزونه ضد تبلیغات مرورگرش، وارد وبسایت شود با پیام زیر رو به‌ رو می‌شود:

با کلیک روی قسمت توضیحات این پیام، وبسایت به بازدیدکنندها توضیح می‌دهد که در طول سال‌های گذشته چطور درآمد صنعت روزنامه‌نگاری کاهش پیدا کرده است و استخراج ارز دیجیتال توسط وبسایت می‌تواند به ماندگاری این خبرگزاری کمک کند.

روش استخراج ارز دیجیتال توسط وبسایت

اگر کاربر بخواهد قدرت رایانه خود را در اختیار وبسایت قرار بدهد، این وبسایت از قدرت محاسباتی رایانه بازدید کننده‌ای که برای مدتی که در وبسایت قرار دارد، جهت حل مسئله ریاضی مرتبط با بلاک چین استفاده خواهد کرد.

وبسایت Salon اشاره می‌کند که این برنامه آزمایشی، جهت کمک به رشد فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. قسمت توضیحات وبسایت به روشنی توضیح می‌دهد که افزایش سرعت فن رایانه آن‌ها در هنگام بازدید از این وبسایت کاملا طبیعی است.

ایان چنگ به عنوان یک روزنامه‌نگار در توئیتر می‌گوید که این وبسایت از اسکریپتی به نام Coinhive استفاده می‌کند که برای استخراج مونرو طراحی شده است. این اسکریپت به عنوان منبع درآمدزایی به جز تبلیغات به وبسایت‌ها توصیه می‌شود.

البته در وبسایت Salon هیچ اشاره‌ای به این اسکریپت نشده است. روزنامه فاینشنال تایمز می‌گوید که در انتهای پیام پاپ‌آپ این وبسایت، متن «قدرت گرفته از Coinhive» به چشم می‌خورد. Coinhive قبلا هم توسط وبسایت‌های Showtime و Pirate Bay به عنوان گزینه جایگزین تبلیغات مورد استفاده قرار گرفته بود. هر چند آن‌ها این کار را به صورت مخفیانه انجام می‌دادند.

بعد از این که وبسایت ‌Showtime‌ این اقدام خود را فاش ساخت، وبسایت Coinhive اعلام کرد که آن‌ها از این که اسکرپیت آن‌ها بدون اطلاع کاربران مورد استفاده قرار گرفته متاسف هستند و این وبسایت‌ها باید از کاربران خود برای استخراج اجازه بگیرند.