هشدار کارشناسان امنیت در مورد باج افزار Annabelle

هشدار کارشناسان امنیت در مورد باج افزار Annabelle

در حالی که هدف اصلی اکثر باج‌ افزارها، اخاذی از قربانیان است، برخی باج افزار نویسان از این نوع بدافزارها برای نمایش مهارت‌ های برنامه‌ نویسی خود استفاده می‌ کنند. یکی از این نمونه‌ ها که در روزهای اخیر کاربران را هدف قرار داده باج‌ افزار Annabelle است.

این باج افزار توسط محقق امنیتی Bart شناسایی شد. کلمه Annabelle برگرفته از مجموعه فیلم‌ های ترسناک سینمایی است که در آن داستان عروسکی با همین نام روایت می‌ شود.

باج‌ افزار Annabelle

روش کار این باج‌ افزار Annabelle 

این باج‌ افزار انواع خرابکاری‌ ها را بر روی دستگاه قربانی انجام می‌ دهد مانند متوقف کردن برخی از پروسه‌ های امنیتی و برنامه‌های رفع اشکال، غیرفعال کردن Windows Defender، خاموش کردن firewall، انتشار از طریق USB و رمزگذاری فایل‌ های کاربر و حتی رونویسی بخش MBR دستگاه.

به محض اجرا شدن Annabelle با اعمال تغییراتی، سبب اجرای خودکار در هر بار راه‌ اندازی دستگاه می‌ شود. پس از آن، پروسه برخی از برنامه‌هایی که معمولاً در مواقع رفع اشکال مورد استفاده قرار می‌گیرند از جمله Process Hacker, Process Explorer, Msconfig, Task Manager, Chrome را متوقف می‌کند.

این باج افزار کلیدهایی را در مسیر HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options می سازد.

عملی که این باج‌ افزار در این حالت انجام می‌ دهد این است که کلیدهای متعددی در این مسیر می‌ سازد که هر کدام نام یکی از پروسه‌ ها را دارد. مثلاً یکی از کلیدها به نام iexplore.exe ساخته می شود که پروسه اصلی مرورگر IE است. همچنین این باج‌ افزار از طریق روش Autorun اقدام به آلوده‌ سازی حافظه‌ های USB متصل به دستگاه می‌ کند تا از این طریق دستگاه‌ های دیگری که این USB به آن ها متصل خواهد شد را نیز آلوده کند. هر چند که این روش در نسخه‌های جدید Windows کارآمد نیست.

پس اجرای اقدامات مذکور، باج افزار Annabelle فایل‌ های کاربر را رمز کرده و به آنها پسوند ANNABELLE می دهد.

خرابکاری‌ های این باج‌ افزار به اینجا ختم نشده و در اقدامی دیگر بخش MBR دیسک سخت (hard) مانند باج‌ افزار Petya رونویسی می‌ شود که در نتیجه، در زمان بالا آمدن دستگاه تصویر زیر ظاهر می‌شود:

باج‌ افزار Annabelle

همچنین با اجرای ابزار Rkill در حالت Safe Mode می‌توانید خرابکاری‌ های اعمال شده بر روی بخش MBR را از کار بیاندازید.

به نظر می‌ رسد که هدف اصلی نویسنده این باج‌ افزار نمایش توانایی‌ های برنامه‌ نویسی خود بوده است چون کلید رمزگذاری استفاده شده در تمامی آلودگی‌ ها یکسان بوده و فایل‌ ها رمز شده توسط این باج‌افزار بدون پرداخت مبلغ اخاذی شده، قابل رمزگشایی هستند.