تفاوت در سایزهای ویدئویی ۱۰۸۰ و ۷۲۰ چیست؟

تفاوت در سایزهای ویدئویی ۱۰۸۰ و ۷۲۰ چیست؟

آیا شما تصور می‌کنید چشم انسان می‌تواند تفاوت بین رزولوشن ۷۲۰ پیکسل و ۱۰۸۰ پیکسل را بفهمد؟

این سؤال خوب و مهمی است. ازآنجاکه کمی تفاوت قیمت بین تلویزیون‌های HDTV با صفحه‌نمایش ۷۲۰ پیکسل و ۱۰۸۰ پیکسل وجود دارد، پس چرا باید برای چیزی که ممکن است نتوانید ببینید، هزینه اضافه‌تری متقبل شوید؟ مطمئناً تفاوت قیمت بین ۷۲۰ تا ۱۰۸۰ در چند سال گذشته به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش‌یافته است اما هنوز هم قیمت آنها تفاوت دارد، بنابراین دانستن این مسئله می‌تواند ارزشمند باشد. تفاوت این دو رزولوشن در چیست؟ آیا چشم انسان قادر به تشخیص یک تصویر ۷۲۰ پیکسل از یک تصویر ۱۰۸۰ پیکسل است؟ جواب این مسئله کمی پیچیده است. آنچه شما می‌بینید بستگی به سه عامل دارد: اندازه تلویزیون شما، وضوح صفحه و فاصله‌ای که نسبت به آن دارید. البته میزان بینایی شما هم نقش به‌سزایی دارد.

ازآنجاکه در حال حاضر مقادیر اندازه تلویزیون، میزان رزولوشن و یا فاصله آن از شما وجود ندارد، بنابراین ما این نمودار را برای راحتی کار آورده‌ایم. این نمودار ۱۰۰ درصد دقیق نیست اما می‌تواند مرجع خوبی باشد. به طور کلی این نمودار نشان می‌دهد که اگر شما بیش از ۱۰ فوت (یا سه متر) دور از تلویزیون خود نشسته باشید و صفحه ‌نمایش شما بزرگ‌تر از ۵۰ اینچ نباشد، قادر به تشخیص تفاوت بین صفحه‌نمایش ۷۲۰ و ۱۰۸۰ پیکسلی نخواهید بود.

  • اگر شما یک تلویزیون بزرگ‌تر از ۵۰ اینچ را در نظر بگیرید، رزولوشن بالا برای آن مناسب است یا اینکه شما باید خیلی دورتر از تلویزیون بنشینید.
  • اگر به یک صفحه‌نمایش کوچک‌تر نگاه می‌کنید، ۷۲۰ پیکسل باید مناسب باشد، مگر اینکه واقعاً نزدیک نشسته باشید.
  • آیا شما نزدیک‌بین هستید؟ ۷۲۰ پیکسل مناسب شماست. دوربین هستید؟ ازآنجاکه احتمالاً می‌توانید پیکسل‌ها را از فاصله دور هم جدا ببینید، ممکن است رزولوشن بالاتری نیاز داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *