مقایسه سوئیچ های Core پردیسه ای: تفاوت محصولات سیسکو، HP و جونیپر

Top Ethernet Switches Vendors-VISTA

 تفاوت محصولات سه سازنده برتر تجهیزات سوئیچیگ Core، Cisco)، HP و Juniperاز دید خود این شرکتها در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مهندسان شبکه تا حد زیادی وابسته به قابلیت های سطح بالای سوئیچینگ و مسیریابی تجهیزات سوئیچینگ Core پردسه ای ( Ethernet Campus Core Switching )  شرکتهای خود می باشند. شرکت های بزرگ در طی ۲۵ سال گذشته تنها چند بار این تجهیزات را تعویض کرده اند، در نتیجه، همانطوری که هر طراح شبکه به شما خواهد گفت، بسیار ضروری است که بدانیم چه چیزی خریداری می کنیم.

در این مقاله با سه سازنده برتر تجهیزات Core Switching – یعنی سیسکو با سوئیچ های Catalyst 6500، HP با سوئیچ های سری ۱۰۵۰۰  و جونیپر با  EX8200 – مصاحبه شده است تا ببینیم خود این شرکت ها چگونه محصولات خود را از دیگر تجهیزات متمایز می دانند. بزرگترین تفاوت ها شامل هزینه، طول عمر، مقیاس پذیری و بهره برداری می باشند.

چگونه شما محصولات Campus Core Switching خود را از سایر رقبا متمایز می دانید؟

Cisco: پانکاج گوپتا که همین ماه گذشته در پی اصلاحات مدیر عامل سیسکو آقای چاک رابینز از این شرکت جدا شد، و مدتها مدیریت بخش سوئیچینگ پردیسه ای سیسکو را بر عهده داشته است، چنین پاسخ می دهد: “مشتریان طول عمر یک پلتفرم را می خواهند، آنها دستگاهی لازم دارند که در ده تا بیست سال آینده برایشان کار کند. طول عمر و بلوغ محصولات ما دو مورد  از مهمترین عوامل دلایل انتخاب محصولات ما توسط مشتریانمان می باشد. اگر شما امروز سوئیچ ۶۵۰۰ برای ۱۰ تا ۲۰ سال آینده خریداری کنید و در طی این سالها تکنولوژی های جدید اختراع و ابداع شوند، شما امنیت سرمایه گذاری خواهید داشت و می توانید از تمامی تکنولوژی های جدید و قابلیت های تازه و نیز supervisor های جدید استفاده کنید.”

حتماً مطالعه کنید  بیش از نصف جمعیت جهان، دسترسی به دنیای اینترنت ندارند !

سری کاتالیست ۶۵۰۰ قدیمی ترین پلتفرم سوئیچینگ Core پردیسه ای در بازار است، اما سیسکو با سرمایه گذاری مناسب روی آن و ارائه ماژول های Supervisor جدید، Supervisor 2T، و افزودن ۵۰۰ قابلیت جدید روی آنها اطمینان می دهد این سوئیچ ها تا مدتها با ما خواهند بود.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

گوپتا اضافه می کند: “کاتالیست ۶۵۰۰ برای امروز ساخته شده و نیز برای دهه آینده. این در حالی است که رقبای ما در بازار هر دو یا سه سال پلتفرم جدیدی ارائه می کنند، اما پلتفرم ما بسیار بالغ و قابل اطمینان می باشد و در سرتاسر دنیا تا کنون پیاده سازی شده است. غنای مجموعه قابلیت های این پلتفرم تمایز بسیار بزرگی در بازار است. برای رقبای ما سالها زمان لازم است که به این غنای قابلیت ها دست پیدا کنند. ما پی در پی در حال یادگیری از مشتریانمان هستیم و نیازمندهای آنها را وارد پلتفرم خود می کنیم.”

HP: کاش شیخ، مدیر ارشد بازاریابی محصولات و مهندسی بازاریابی فنی در بخش شبکه شرکت HPE، اینگونه پاسخ می دهد:” سوئیچ Core پردیسه ای HP معماری شبکه ساده ای برای مقیاس پذیری و قابلیت اطمینان فراهم می کند. ما واقعا مدیریت سوئیچ های هسته ای پردیسه ای را برای مشتریانمان ساده سازی کرده ایم. سوئیچ های ۱۰۵۰۰ HP با استفاده از Intelligent Management Center معماری یکپارچه ای را در سطح هسته پردیس ( Campus Core )، مراکز داده و شعبات فراهم می کنند.”

حتماً مطالعه کنید  چگونه از Safe Mode به منظور تعمیر ویندوز خود استفاده کنیم؟

این امر به ویژه در تضاد با محصولات سیسکو است، که دارای سیستم های مدیریت مجزایی در سوئیچ های Catalyst و Nexus می باشند.

شیخ همچنین گفت:”سری ۱۰۵۰۰ HP همچینین نسبت به رقبا دارای ۷۵% تاخیر ( Latency ) پایین تری می باشد.”

: بنا به نظر دریتیمان داسگوپتا مدیر ارشد بازاریابی محصولات در شرکت جونیپر، مزایای عملیاتی تکولوژی شاسی مجازی ( Virtual Chassis ) روی سری EX8200، این پلتفرم سوئیچینگ Core را بسیار محبوب کرده است.

داسگوپتا در این رابطه می گوید:” مشتریان ما ارزش انعطاف پذیری در طراحی با استفاده از تکنولوژی شاسی مجازی را درک می کنند. سوئیچ های متعددی می توانند به صورت یک سوئیچ واحد کار کرده و مدیریت شوند. برای مثال چهار عدد از این سوئیچ ها که در ساختمان هایی با ۴۰ کیلومتر فاصله از هم قرار دارند، در نظر مدیر شبکه یک سوئیچ واحد دیده خواهند شد.”

هزینه ای که شرکت ها می بایست برای استفاده از محصول شما با ۹۶ پورت ۱۰ GbE پرداخت کنند، چه میزان است؟

Cisco: تقریبا ۲۴۰،۰۰۰  دلار آمریکا. این شامل یک شاسی ۶۵۰۹-E، باندل ۹ اسلات Sup2T ( 38،۰۰۰$  )، شش لاین کارت ۶۸۱۶ ( ۳۲،۰۰۰$ )، دو منبع تغذیه ( ۵،۰۰۰$ ) ( طول عمر این محصول ۱۰ تا ۱۵ سال می باشد. )

HP: تقربا ۱۴۶،۹۹۴ دلار آمریکا. این شامل یک شاسی ۱۰۵۰۴ ( ۶،۰۰۰$ )، چهار ماژول فابریک HP 10504 960 Gbps Type D ( 8،۹۹۹$ )، یونیت اصلی پردازش ۱۰۵۰۰ HP ( 9،۰۰۰$ )، دو منبع تغذیه AC 2500 برای HP 10500 ( 2،۰۰۰$ ) ، دو ماژول HP 10500 48-port 10 GbE SFP+ و ماژول های SF (45،۹۹۹$ ).

Juniper: تقریبا ۱۴۵،۰۰۰ دلار آمریکا. این شامل شاسی افزونه EX8216 با ۹۶ پورت ۱۰ GbE نرخ-خط. به عنوان یک سوئیچ ۱۰ GbE پسا اشتراکی ۵:۱، میانگین نرخ فروش حدودا ۷۵،۰۰۰$ می باشد.

حتماً مطالعه کنید  سرویس امنیتی سیسکو چیست و چگونه کار میکند

در کل ماژول های Supervisor شما می توانند چقدر پهنای باند پشتیبانی کنند؟

Cisco: 2Tbps.

HP: سری ۱۰۵۰۰ از معماری توزیع کلوس ( Distributed Clos ) استفاده می کند. ۱۰۵۱۲ می تواند ترافیک را روی چهار فابریک ماژول ارتجاعی بالانس کرده و تا ۱۳.۳۲ Tbps ظرفیت فابریک سوئیچینگ فراهم کند.

Juniper: 5.1 Tbps.

سوئیچ های شما چه پروتکل های مسیریابی و سوئیچینگ اترنت را پشتیبانی می کند؟

Cisco: بیشتر پروتکل های موجود ساپورت می شوند.

HP: این سوئیچ ها تقریبا تمامی پروتکل های استاندارد شده را پشتیبانی می کند، از قبیل RIP، OSPF، BGP.

Juniper: جونیپر تمامی پروتکل های استاندارد لایه ۲ مانند STP و تمامی زیرشاخه های آن مانند  RSTP، MSTP، VSTP و نیز پروتکل های استاندارد لایه ۳ مانند IPv4 و IPv6 روی OSPF، IS-IS و BGP را پشتیبانی می کند.

ex8216

چگالی نهایی پورت های قابل استفاده روی یک شاسی چقدر است؟ سوئیچ های شما چند پورت ۱۰ GbE را می توانند پشتیبانی کنند؟ پورت های ۴۰ GbE و ۱۰۰ GbE چطور؟

Cisco: کاتالیست ۶۵۱۳-E می تواند ۱۸۰ پورت ۱۰ GbE و یا ۴۴ پورت ۴۰ GbE را پشتیبانی کند.

HP: 10500 می تواند ۵۷۶ پورت  ۱۰ GbE  و یا ۱ GbE روی سرعت سیم پشتیبانی کند. این سوئیچ می تواند تا ۹۶ پورت ۴۰ GbE ولی پورت های ۱۰۰ GbE هنوز مورد پشتیبانی نیستند.

Juniper: EX8200 می تواند در حالت بسا اشتراکی ۵:۱ ۶۴۰ پورت ۱۰ GbE را به علاوه ۱۲۸ پورت نرخ-خط ۱۰ GbE روی پلتفرم EX8200 پشتیبانی کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *