تاثیر بازی های کامپیوتری بر روی سلامت انسان

ویستا | دوره های شبکه | آموزش شبکه‌ | دوره های سیسکو | دوره های مایکروسافت

همانطور که می دانید انجام دادن بازی های کامپیوتری برای گذراندن اوقات خیلی از جوانان و حتی بزرگسالان، امر بسیار پر طرفداری است. اما باید به تاثیرات مثبت و منفی که بر بدن و سلامت انسان می گذارد هم توجه کرد.

ویستا | دوره های شبکه | آموزش شبکه‌ | دوره های سیسکو | دوره های مایکروسافت

وقتی شما در حین بازی های کامپیوتری، هیجان زده می شوید، ضربان قلب شما، تعداد دفعات دم و بازدم نفس ها و فشار خونتان به میزان قابل توجهی افزایش میابد. اما میزان درک شما از درد کمتر می شود، پس حساسیت شما نسبت به ضربه های فیزیکی و بدنی کاهش میابد. اما در نهایت Reaction یا واکنش شما نسبت به هر مسئله ای چه در محیط مجازی یا چه در محیط واقعی، بالا می رود.

اما چرا بدن ما در حین انجام دادن بازی های کامپیوتری به این شکل رفتار می کند ؟

زمانی که در حال بازی کردن هستید، بدن شما به شیوه های مختلف جالب و عجیبی کار میکند! شما در حال نفس کشیدن هستید، و احتمالا دور از خوراکی های مختلف، قلبتان با تعداد ضربان های بیشتر از حالت معمول در حال تپیدن است و هیچ نیازی نیست که به این موارد توجه کنید. به این دلیل که بدن شما به حالت Homeostasis دست میابد که در این حالت تمام پردازش های داخلی بدن به صورت کاملا بالانس و پایدار انجام می شوند.

حتماً مطالعه کنید  بیش از نصف جمعیت جهان، دسترسی به دنیای اینترنت ندارند !

Sympathetic Nervous System یکی از سیستم های تنظیم کننده بدن شما است که یکی از وظایفش مقابله با استرس است و به گونه ای تنظیم شده است که باعث افزایش میزان شانس شما در پیدا کردن راه فرار یا نجات جانتان در موقعیت های حساس و خطرناک است. این سیستم طوری بدن شما را تنشیم می کند که باعث می شود در مواقع احساس خطر، یا سعی کنید از آنجا فرار کنید یا با آنها مبارزه کنید و فرقی نمی کند در محیط مجازی باشی د یا حقیقی … ! پس حتی اگر در حال دیدن یک فیلم ترسناک یا انجام دادن بازی هیجان انگیز هستید با اینکه واقعا در آن موقعیت قرار ندارید اما به واسطه موجودیتاین سیستم، Adrenal Medulla Gland به دلیل مضطرب بودنتان، هورمون هایی را از خود ترشح می کند که آدرنالین بدن را بالا می برد و فشار خون شدید تر می شود، ضربان قلب و تعداد نفس ها بالاتر می روند و هم چنین مردمک چشمانتان گشادتر می شوند.

حال باید بدانیم که این اثرات ناشی از بازی های کامپیوتری یا فیلم های ترسناک و هیجانی، می توانند مثبت یا منفی باشند که بسته به شخصیت و کاراکتر فرد، باید در مورد آن صحبت کرد. قاعدتا شخصی که در این حالت ، امکان آسیب رساندن به خود یا اجسام اطرافش  را دارد، باید از رسیدن به این حالات جلوگیری کند.

حتماً مطالعه کنید  معماری fault tolerance در Vsphere