Bluetooth 5 به زودی در دستگاه های جدید

ویستا | دوره های شبکه | آموزش شبکه‌ | دوره های سیسکو | دوره های مایکروسافت

به زودی شاهد قرار گرفتن ورژن جدید بلوتوث بر روی دستگاه های جدید و به روزتر خواهیم بود که دستگاه ها ، با استفاده از آن می توانند با فاصله بیشتری نسبت به بلوتوث ۴ ، با سرعت بسیار بالاتر به هم وصل شوند.

ورژن جدید بلوتوث، نسبت به ورژن پیشین خود یعنی بلوتوث ۴.۲ با توجه به مشخصات ارائه شده از سوی شرکت سازنده، تغییرات بسیار زیادی داشته و بسیار کارآمد تر و سریع تر خواهد شد. با توجه به آزمایشات صورت گرفته از سوی گروه Linley Group، مسافتی که بلوتوث۵ در یه خط مستقیم بدون وجود هیچ موانعی، می تواند پشتیبانی کند ۴۰۰ متر است.

مشخصات کامل و نهایی بلوتوث ۵ به گفته Linley Group ، تا انتهای سال ۲۰۱۶ به طور رسمی توسط ایشان منتشر خواهد شد.

Chuck Sabin ، مدیر استراتژی Business در Bluetooth-Special Interest Group، درمورد بلوتوث ۵ گفته که در محیط های بسته و شهری، می تواند تا فاصله ۱۲۰ متری را پشتیبانی کند که ۴برابر فاصله تحت شعاع بلوتوث ۴.۲ است. همچنین سرعت انتقال اطلاعات در بلوتوث ۵ حدود ۲Mbps است که این نیز ۲ برابر سرعت بلوتوث ۴.۲ است.

درکل، بلوتوث در حال رقابت با تکنولوژی هایی از قبیل Wi-Fi و ZigBee است به گونه ای که در حال حاضر به عامل اصلی و غیر قابل حذف Internet of Things شده است. برای مثال موارد استفاده بلوتوث عبارتند از : خانه های هوشمند، دستگاه های پزشکی، هدفون ها و وسیله های صوتی تصویری، روبات ها و بسیاری مارد دیگر که در زندگی انسان نقش بسیاری مهمی دارند.